Warning: unlink(/home/zuradaplnn/www/storage/cache/cache.catalog.language.1660673582): No such file or directory in /home/zuradaplnn/www/sklep_30/system/library/cache/file.php on line 68 Biżuteria z hematytu

Biżuteria z hematytu

Co to jest hematyt?

Hematyt jest pospolitym minerałem występującym we wszystkich typach skał na powierzchni ziemi. Barwi je na czerwono lub brązowo. Chociaż po wypolerowaniu hematyt wydaje się czarny lub srebrny, słowo hematyt pochodzi od greckiego słowa haema (haima) „krew”; haimatites „krwisty”, co odnosi się do czerwonej barwy tego minerału po jego sproszkowaniu.

Hematyt jest wyjątkowo gęsty i ciężki. Stężenie żelaza w hematycie jest wysokie. Ma również bardzo wysoki współczynnik załamania światła co sprawia, że ​​kamień ten ma swój unikalny, metaliczny połysk.

Hematyt występuje w różnych miejscach na całym świecie. W Polsce m.in. na terenie Rezerwatu Archeologicznego Rydno pomiędzy Starachowicami a Skarżyskiem-Kamienną, w Górach Świętokrzyskich, w Karkonoszach, w Tatrach, w Kotlinie Kłodzkiej.

Można powiedzieć, że hematyt jest też skałą nie z tego świata. Minerał występuje w obfitych ilościach na Marsie, co nadaje skałom marsjańskim ich charakterystyczny czerwony kolor i sprawia, że ​​planeta wydaje się czerwonawa - stąd przydomek Marsa Czerwona Planeta.

Od tysięcy lat hematyt znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia człowieka. Do dziś jest nadal wykorzystywany między innymi Jest jako kamień ozdobny i jubilerski, do wyrobu drobnej galanterii artystycznej. Ma też znaczenie kolekcjonerskie.

Jak wygląda hematyt?

Hematyt po wypolerowaniu zazwyczaj jest koloru od czarnego do szarego. W niektórych postaciach ma rdzawoczerwony kolor. W wyrobie biżuterii wykorzystywany jest zazwyczaj czarno-szary z metalicznym połyskiem. Nie jest przezroczysty i nie przepuszcza światła. Po wypolerowaniu wygląda bardzo metalicznie i nieco przypomina srebro. Czasami kamień ten łatwo jest pomylić z metalem.

Kamień ten jest zwarty i gęsty, można go ciąć na różne kształty.

Biżuteria z hematytu

Kamień ten od drugiej połowy XIX wieku zyskał na popularności i wraz z onyksem był powszechnie używany do biżuterii żałobnej. Potem na jakiś czas wyszedł z mody, ale wraz z powrotem stylu vintage powrócił do łask. Dzisiaj jest wykorzystywany do tworzenia biżuterii dostosowanej do różnych stylów, zarówno wyrafinowanych jak i swobodnych, nowoczesnych lub vintage, cyganerii lub hipisów.

Z hematytu można wykonać wszelkiego rodzaju biżuterię, głównie naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Może być również osadzany w pierścionkach, ale z uwagi na to, że łatwo go zarysować powinien być tak zabezpieczony, aby na odbijającej się, gładkiej powierzchni nie postały rysy.

Hematyt jest idealny do wyrobu męskiej biżuterii, zwłaszcza męskich pierścieni, kolczyków i innych akcesoriów, takich jak np. spinki do mankietów. Hematytowe spinki do mankietów dodają elegancji każdemu garniturowi i wspaniale prezentują się.

Czyszczenie i pielęgnacja hematytu

Hematyt jest stosunkowo miękki i można go łatwo zarysować. Jest również dość kruchy i może mieć tendencję do pękania, gdy zostanie mocno uderzony.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie hematytowej biżuterii jest ciepła woda i łagodne mydło. Używaj tylko miękkiej szmatki lub szczotki. Unikaj chemikaliów, myjek ultradźwiękowych i urządzeń ściernych.

Zawsze zdejmuj biżuterię gdy pływasz, uprawiasz sport, pracujesz w ogródku, myjesz naczynia. Zapewnij aby biżuteria z hematytu nie miała kontaktu z detergentami i chemikaliami, w tym lakierami do włosów, kosmetykami lub perfumami.

Biżuterię z hematytu przechowuj osobno, w woreczku z tkaniny lub pudełku na biżuterię wyłożonym tkaniną, tak aby uniknąć zarysowania przez inne kamienie i metale.

Wierzenia we właściwości hematytu

Uważa się, że już samo ściskanie w dłoni kamienia hematytu ma działanie uspokajające i lecznicze. Jest łączony z żywiołem ziemi i posiada ziemską energię. Rozprasza negatywną energie, pomaga w logicznym i pozytywnym myśleniu, prowadzi do kreatywnego rozwiązywania problemów.

Roztargnionym pomaga skupić się i twardo stanąć na ziemi. Rozładowuje napięcia w związkach, sprzyja zdrowym, trwałym i romantycznym relacjom partnerskim.

Przez tysiące lat hematyt był traktowany jako kamień leczniczy. Uważa się go za doskonały kamień uzdrawiający wspomagający krążenie i oczyszczającym krew. Miał również łagodzić stres i lęk.